

Metodiky řízení projektů: přehled, rozdíly a jak si vybrat tu správnou
Projektové řízení je neustále se vyvíjející obor, který ke svému úspěchu vyžaduje využití různých přístupů. Seznámení s nejpopulárnějšími metodikami projektového řízení vám může pomoci stát se skutečným odborníkem v oboru.
Metodika projektového řízení představuje soubor principů, technik a postupů, které využívají lidé působící v dané oblasti. Jednotlivé metodiky se liší nejen svou strukturou, ale také požadovanými výstupy, pracovním postupem nebo způsobem vývoje softwaru pro řízení projektů.
Obsah:
Kdy a jak to všechno začalo?
- 1910s – potřeba vizuálního zobrazení plánování prací v průmyslové výrobě (zbraně, lodě, stavebnictví) - vzniká Ganttův diagram (Henry Gantt)
- 1950s – svět reaguje na komplexitu a rizika v obranném a vesmírném průmyslu v USA, vznikají metody CMP (Critical Path Method) a PERT (Program Evaluation and Review Technique)
- 1969 – s nárůstem komplexních projektů v různých průmyslových odvětvích přišla potřeba vytvořit standardizovaný přístup, který by sjednocoval znalosti a dovednosti projektových manažerů - vzniká tak PMI (Project Management Institute), který definuje profesionální řízení projektů - později (1996) vytváří i PMBOK (PM Body of Knowledge) neboli sbírku osvědčených praktik
- 1980s-1990s – britská vláda přišla s metodou řízení IT projektů ve veřejné správě, kterou nazvala PRINCE (1989), později tuto metodiku rozšířila a zobecnila na verzi použitelnou i mimo IT obor, další verzi nazvala PRINCE2 (1996)
- 1990s-2000s – rozvoj a rozmach agilních přístupů, který zapříčinila nepružnost tradičních metod a tzv. krize softwarového vývoje, vrcholí vydáním Agilního Manifestu (2001) - z toho vychází metody jako Scrum nebo Kanban
- 2010s-současnost – rozvoj hybridní metodiky a škálovatelného agilu - kombinace klasického řízení s agilními principy (SAFe, LeSS)
Co je projekt a proč potřebuje být řízen?
Životní cyklus projektu a role projektového manažera
Životní cyklus projektu se v rámci jednotlivých metodologií liší, ovšem základní rámec životního cyklu zůstává stejný.
Fáze životního cyklu projektu:
- zahájení (stanovení cíle, rozsahu)
- plánování (čas, zdroje, rozpočet, rizika)
- realizace
- monitorování a řízení (sledování pokroku a řízení rizik)
- uzavření (předání a vyhodnocení výstupů)
I role projektového manažera se v rámci jednotlivých metodologií liší, dokonce s názvem "projektový manažer" některé metodiky ani nepracují. Každopádně tato role, která řídí a zodpovídá za projekt a jeho úspěšné dokončení, se vždy vyznačuje jak technickými a exaktními dovednostmi, tak i tzv. soft skills, které danému jedinci pomohou při vyjednávání, řešení konfliktů a motivování týmu.
Nejznámější metodiky řízení projektů
Tradiční řízení projektů - Waterfall

PRINCE2
PMBOK
Agilní řízení projektů

Scrum
Kanban

SAFe (Scaled Agile Framework)
LeSS (Large Scale Scrum)
Hybridní přístupy
Trendy do budoucna
Kterou cestou se vydat?
V případě výběru metodologie, kterou budeme svůj projekt řídit, neexistuje jedna nejlepší, která by vyhovovala všem. Z praxe jsou ty nejvíce funkční případy řízení projektu postavené na principu, který jednotlivé metodiky trošku ohne pro potřeby svého týmu či zákazníka. Je určitě dobré mít projektového manažera, který zná více přístupů, kterými je možné se vydat a podle dané situace se rozhodne. Momentálně se hybridní přístupy, které kombinují to nejlepší z jednotlivých metodik ukazují jako nejvíce efektivní, protože se daným týmům dokáží přizpůsobit více "na míru". Při vybírání metodiky je dobré se oprostit od tradičních dogmat a zaměřit se na vlastní tým a skupinu klientů, se kterou pracujete. Je možné, že zjistíte, že tradičně waterfallové stavební projekty vám vyhovuje vést agilně a je to v pořádku. Dejte si čas a nejděte si svojí cestu, která bude vyhovovat vám i vašemu týmu. Možností a kombinací, jak jste se mohli výše dočíst, je nespočet.
Vybráno mám, co dál?
Mohlo by vás zajímat


Jak vybrat nejlepší nástroj pro řízení projektů: Průvodce pro firmy

Získáním leadů vše teprve začíná
Máte zájem o vlastní řešení?
Spojíme se s vámi, projdeme vaše procesy a řekneme vám, jak věci dělají úspěšné firmy. Pokud vás to zaujme, ukážeme vám, jak postupovat a pomůžeme s celým procesem vaší digitální transformace.
