Powered by Smartsupp
Domů Project Management Blog Metodiky řízení projektů: přehled, rozdíly a jak si vybrat tu správnou
Návrh bez názvu (1)
Project Management 27.06. 2025

Metodiky řízení projektů: přehled, rozdíly a jak si vybrat tu správnou

Projektové řízení je neustále se vyvíjející obor, který ke svému úspěchu vyžaduje využití různých přístupů. Seznámení s nejpopulárnějšími metodikami projektového řízení vám může pomoci stát se skutečným odborníkem v oboru.

Metodika projektového řízení představuje soubor principů, technik a postupů, které využívají lidé působící v dané oblasti. Jednotlivé metodiky se liší nejen svou strukturou, ale také požadovanými výstupy, pracovním postupem nebo způsobem vývoje softwaru pro řízení projektů.

 

Kdy a jak to všechno začalo?

Ačkoliv se pyramidy nebo Velká čínská zeď rozhodně řadí mezi jedny z největších a nejproslulejších projektů vůbec (plánování, alokace zdrojů a řízení lidí bylo jejich součástí) základy projektového řízení se začaly formovat až ve 20. století s nástupem masové průmyslové výroby. Metodiky reagovaly na dobu, ve které vznikaly a problémy, kterým lidé museli čelit.
Pojďme si pro zajímavost shrnout časovou osu vývoje:
  • 1910s – potřeba vizuálního zobrazení plánování prací v průmyslové výrobě (zbraně, lodě, stavebnictví) - vzniká Ganttův diagram (Henry Gantt)
  • 1950s – svět reaguje na komplexitu a rizika v obranném a vesmírném průmyslu v USA, vznikají metody CMP (Critical Path Method) a PERT (Program Evaluation and Review Technique)
  • 1969 – s nárůstem komplexních projektů v různých průmyslových odvětvích přišla potřeba vytvořit standardizovaný přístup, který by sjednocoval znalosti a dovednosti projektových manažerů - vzniká tak PMI (Project Management Institute), který definuje profesionální řízení projektů - později (1996) vytváří i PMBOK (PM Body of Knowledge) neboli sbírku osvědčených praktik
  • 1980s-1990s – britská vláda přišla s metodou řízení IT projektů ve veřejné správě, kterou nazvala PRINCE (1989), později tuto metodiku rozšířila a zobecnila na verzi použitelnou i mimo IT obor, další verzi nazvala PRINCE2 (1996)
  • 1990s-2000s – rozvoj a rozmach agilních přístupů, který zapříčinila nepružnost tradičních metod a tzv. krize softwarového vývoje, vrcholí vydáním Agilního Manifestu (2001) - z toho vychází metody jako Scrum nebo Kanban
  • 2010s-současnost – rozvoj hybridní metodiky a škálovatelného agilu - kombinace klasického řízení s agilními principy (SAFe, LeSS)
 

Co je projekt a proč potřebuje být řízen?

Pod projektem si můžete představit cokoliv, co je "jedinečné a dočasné úsilí, které směřuje k vytvoření konkrétního produktu, služby nebo výsledku, má definovaný cíl a je realizován v omezeném čase, s omezenými zdroji a požadovanou kvalitou". Správné řízení projektu vede k jeho úspěšnému ukončení a spokojenosti jak zaměstnanců, tak klientů. Projektové řízení je kombinací plánování, organizace, motivace a kontroly.
 

Životní cyklus projektu a role projektového manažera

Životní cyklus projektu se v rámci jednotlivých metodologií liší, ovšem základní rámec životního cyklu zůstává stejný.

Fáze životního cyklu projektu:

  • zahájení (stanovení cíle, rozsahu)
  • plánování (čas, zdroje, rozpočet, rizika)
  • realizace
  • monitorování a řízení (sledování pokroku a řízení rizik)
  • uzavření (předání a vyhodnocení výstupů)

I role projektového manažera se v rámci jednotlivých metodologií liší, dokonce s názvem "projektový manažer" některé metodiky ani nepracují. Každopádně tato role, která řídí a zodpovídá za projekt a jeho úspěšné dokončení, se vždy vyznačuje jak technickými a exaktními dovednostmi, tak i tzv. soft skills, které danému jedinci pomohou při vyjednávání, řešení konfliktů a motivování týmu.

 

Nejznámější metodiky řízení projektů

Základní rozdělení metod řízení projektů je jasné - agil a waterfall. Nebo není? Moderní doba se čím dál tím víc přikláním i k hybridním metodám řízení projektů, které tu tradiční a agilní kombinují. Pojďme se na jednotlivé metodiky podívat zblízka.

Tradiční řízení projektů - Waterfall

Tradičně řízený projekt se vyznačuje pevnou strukturou. Je předem naplánovaný a daného plánu se drží. Je rozdělený do jednotlivých fází, které na sebe přímo navazují a vždy před posunem do další fáze musí být všechny předchozí dokončeny. Tento typ řízení projektů je vhodný tam, kde je možné vše naplánovat předem, je naprosto jasný scope a vydefinovaný požadovaný výsledek, který je neměnný. Jedno z největších rizik je nevyhovující výstup - klient vidí až finální produkt. Pro představu se toto řízení tradičně uplatňuje třeba ve stavebnictví.
 
Obrázek: ClickUp – waterfall project management
PRINCE2
Tato metodika je procesně orientovaná a zaměřuje se na vedení projektu na základě jasně definovaných rolí, kontrolních bodů, dokumentace a řízených rizik. Velký důraz klade na kontrolu, řízení změn a strukturu, což vede k její administrativní náročnosti a velmi nízké flexibilitě. Typicky se využívá ve státní správě.
PMBOK
Projekt lze řídit i na základě definovaného průvodce PMI, který nabízí soubor osvědčených praktik. Je to dobrá pomůcka pro kombinaci s jinými metodikami, určuje důležité metriky a fakta, které je potřeba při řízení projektu sledovat. PMBOK je vhodné použít v týmech, které mají znalosti jiných metodik a procesů a nejsou v tomto směru nováčci. Většinou je využívána v prostředích, které kladou velký důraz na standardizaci.

Agilní řízení projektů

Agilně řízený projekt pracuje v tzv. iteracích. Finální produkt je klientovi dodáván po jednotlivých funkčních částech, které jsou s klientem diskutovány. Projekt řízený agilně je schopný rychle reagovat na změnu požadovanou zákazníkem. Zpravidla je na počátku vydefinovaný požadovaný MVP (Minimum Viable Product – základní verze produktu, která obsahuje jen ty nejdůležitější funkce). U agilního přístupu navíc není pevně daný rozsah projektu – ten se může v průběhu práce upravovat na základě jednotlivých iterací a zpětné vazby od klienta. Jinak řečeno agilní projekty počítají s tím, že zadání se bude v čase měnit, a proto není rozsah pevně stanovený hned na začátku. Díky tomu je možné lépe reagovat na potřeby klienta a doručit produkt, který skutečně odpovídá jeho očekáváním.
 
Obrázek: ClickUp – agile project management 
Scrum
Scrum je z agilních metodik tím nejznámějším. Funguje na principu práce v iteracích - sprintech, v rámci kterých tým doručuje inkrement - funkční celek produktu. Vyznačuje se rychlými dodávkami a častou zpětnou vazbou, díky které je finální produkt vyrobený přesně na míru klientovi. V týmu probíhají denní standupy a pravidelné retrospektivy, aby byla práce co nejvíce efektivní. Tento styl vedení projektu je vhodný pro software nebo kreativní projekty, kde je pravděpodobné, že požadavky se mohou měnit a kde je vyžadované rychle dodat jednotlivé části a být v kontaktu s klientem.
Kanban
Metodika, která klade důraz na omezení rozpracovanosti. Práce funguje zejména v rámci kanban boardu, kde jsou jednotlivé úkoly tříděny podle stavu. V rámci tohoto přístupu je důležité si nastavit pravidla a mít vyspělý tým, jinak může dojít k chaosu. Kanban vyžaduje disciplínu v aktualizaci boardu, potom zaručí lepší přehled a snížení případného přetížení.
 
Obrázek: ClickUp – kaanban
SAFe (Scaled Agile Framework)
SAFe škáluje agilitu na úrovni celé organizace a rozděluje ji do několika vrstev (programová, podniková atp.). Dává možnost řídit několik týmu agilně a synchronizovaně. Zároveň podporuje dlouhodobé plánování, ale vyžaduje velké úsilí při zavádění a změně kultury. Je vhodný u velkých firem s desítkami vývojových týmů. Největší riziko je zde přeměna agilního prostředí na rigidní až korporátní strukturu.
LeSS (Large Scale Scrum)
Metoda scrumu, která je uzpůsobena pro více týmů. Všechny týmy pracují na jednom produktu a mají sdílený backlog. LeSS klade důraz na samostatnost a samoorganizaci společně s jednoduchostí. Předpokladem pro správné a úspěšné používání LeSS jsou seniorní týmy, které jsou zvyklé pracovat agilně. Hodí se pro střední a větší organizace, které chtějí agilitu škálovat bez zatěžující administrativy.

Hybridní přístupy

Hybridní styly projektového řízení využívají výhody obou směrů a přizpůsobují se daným potřebám. Využívají flexibility, kterou nabízí agilní metodika tam, kde to dává smysl. Hybridní přístupy se kombinují zejména v organizacích, kde se z tradičního projektového řízení přechází na agilní nebo v týmech, kde se pracuje s více typy projektů.
 

Trendy do budoucna

Styly projektového řízení se neustále rozvíjejí. V posledních letech se klade důraz na hybridní metodiky, které kombinují flexibilitu agilu, ale zachovávají si určitou míru kontroly a reportingu. I v rámci řízení projektů se začínají zapojovat umělá inteligence a automatizace, které pomáhají ve správě rutinních úkolů. Umělá inteligence se zapojuje i do předvídání a správy rizik. Přestože nové technologie do tohoto oboru zasahují poměrně velkou měrou, zásadním faktorem pro fungování a úspěšné dokončování projektů je pořád ten lidský. Zejména proto, že pro úspěšné projektové řízení je potřeba správná kombinace jak technických dovedností, tak komunikačních a vyjednávacích znalostí, které nyní nahraditelné nejsou.
 

Kterou cestou se vydat?

V případě výběru metodologie, kterou budeme svůj projekt řídit, neexistuje jedna nejlepší, která by vyhovovala všem. Z praxe jsou ty nejvíce funkční případy řízení projektu postavené na principu, který jednotlivé metodiky trošku ohne pro potřeby svého týmu či zákazníka. Je určitě dobré mít projektového manažera, který zná více přístupů, kterými je možné se vydat a podle dané situace se rozhodne. Momentálně se hybridní přístupy, které kombinují to nejlepší z jednotlivých metodik ukazují jako nejvíce efektivní, protože se daným týmům dokáží přizpůsobit více "na míru". Při vybírání metodiky je dobré se oprostit od tradičních dogmat a zaměřit se na vlastní tým a skupinu klientů, se kterou pracujete. Je možné, že zjistíte, že tradičně waterfallové stavební projekty vám vyhovuje vést agilně a je to v pořádku. Dejte si čas a nejděte si svojí cestu, která bude vyhovovat vám i vašemu týmu. Možností a kombinací, jak jste se mohli výše dočíst, je nespočet.

 

Vybráno mám, co dál?

Pokud už máte jasno, kterou metodikou se budete řídit, dalším logickým krokem je výběr vhodného nástroje, který vám pomůže s každodenní praxí – od plánování přes realizaci až po reporting. Dobrý nástroj by měl odpovídat vašemu stylu řízení, podporovat týmovou spolupráci a být dostatečně flexibilní, pokud se váš přístup časem vyvine. Jestli nevíte, jak při výběru postupovat, přečtěte si tento článek – obsahuje 6 kroků, díky kterým neuděláte chybu.
Jednou z platforem, která v tomto ohledu vyniká svou univerzálností, je ClickUp.
Podporuje klasické řízení projektů (např. Ganttův diagram), agilní přístupy (Kanban board, sprintry, backlogy) i hybridní kombinace – včetně vlastního nastavení struktury a workflow. Umožňuje tak pohodlně kombinovat více metodik i v rámci jednoho projektu.
Navíc propojuje řízení úkolů, komunikaci, šablony, dashboardy a automatizace do jednoho přehledného systému. Díky tomu se dobře hodí jak pro menší týmy, které hledají jednoduché řešení, tak pro firmy s komplexnější strukturou.
 
 
Zvažujete, jestli je ClickUp vhodný i pro Vás? Rádi vám s tím pomůžeme – ozvěte se nám pro nezávaznou konzultaci.

Mohlo by vás zajímat

Máte zájem o vlastní řešení?

Spojíme se s vámi, projdeme vaše procesy a řekneme vám, jak věci dělají úspěšné firmy. Pokud vás to zaujme, ukážeme vám, jak postupovat a pomůžeme s celým procesem vaší digitální transformace.

Kontaktujte nás
Frame 1000002051
Tomáš Wiesner CEO | Dáváme s.r.o.
Nastavení soukromí a cookies 🍪

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

 

Následující volbou souhlasíte s našimi zásady ochrany osobních údajů a cookies. Svá nastavení můžete kdykoli změnit.

Přizpůsobit