Top certifikace v oblasti IT 2/2

V minulém díle jsme si blíže představili oblast cybersecurity. Dnes se zaměříme na možnosti certifikací v doméně cloud computingu a projektového řízení.


Cloudová řešení


Oblast pokrývající velmi široké spektrum služeb a jednoznačný trend ve vývoji a poskytování informačních technologií. Ať už se jedná o uživatelské aplikace, výpočetní kapacitu, datová úložiště, využívání umělé inteligence nebo vývoj softwaru – možnosti jsou takřka neomezené a vše nasvědčuje tomu, že cloudová řešení budou v nejbližších letech středobodem vývoje v oblasti IT.


Největšími poskytovateli cloudových služeb jsou v současnosti světoví giganti Google (GCP), Microsoft (Azure) a Amazon (AWS).


Každá z těchto společností má připravené své vlastní certifikační programy, které jsou většinou strukturované do samostatných větví (certification tracks/paths) dle technologického zaměření a úrovní (certification levels/tiers), dle dosaženého stupně odbornosti (často nejméně dvě úrovně – associate a professional).

Více o Google Cloud Platform certifikačním programu zde, Microsoft Azure certifikacích zde a pokud vás nejvíce zajímá Amazon Web Services, dočtete se více zde.


V již zmiňovaném článku na serveru globalknowledge.com byla certifikace Google Certified Professional Cloud Architect vybrána jako ta vůbec nejužitečnější, měřeno průměrným ročním příjmem jejich držitelů. Ten se ve Spojených státech vyšplhal na 140 000 USD, tedy asi 266 tisíc CZK měsíčně.


Server jobs.cz zobrazuje zhruba 300 nabídek při hledání hesla „cloud“.


Projektové řízení


V žebříčku nejlépe placených profesních certifikací globalknowledge.com se na druhé a třetí pozici umístili certifikace z oblasti řízení projektů.


Zaměstnavatelé si stále více uvědomují důležitost projektových manažerů, zejména jejich přínos pro produktivitu firmy i jejích jednotlivých pracovníků.Dlouhodobě je celosvětově nejuznávanější certifikací v této oblasti PMP – Project Management Professional, pod hlavičkou institutu PMI, celosvětovým sdružením profesionálů v oboru. Tato certifikace je podmíněna nejen úspěšným složením zkoušky, ale je nutné také prokázat relevantní praxi. Její držení je průkaznou kvalifikací pro řízení projektů nejen v oblasti informačních technologií, ale v podstatě v libovolném odvětví průmyslu či služeb.


Druhou nejvíce oceňovanou certifikací projektového řízení, která je více orientovaná na svět IT, je Certified ScrumMaster. Je zaštítěna profesní organizací projektových manažerů v IT - ScrumAlliance a zaměřuje se na ověření znalosti takzvaných agilních metodik projektového řízení, které nacházejí své využití především ve vývoji softwaru.

Držitelé certifikace ScrumMaster prokazují, že znají a jsou schopni implementovat systém řízení Scrum – který se v oblasti agilních metodik a ve vývoji software řadí mezi nejpoužívanější.


Při hledání hesla “projektový manažer” server jobs.cz v současnosti nabízí asi 1600 pracovních pozic, nejen v oblasti IT.