Top certifikace v oblasti IT

Přemýšleli jste někdy o doplnění vašeho vzdělání, ale klasické studium je pro vás z časových důvodů nereálné? Úspornějším, přesto mnohdy užitečnějším řešením mohou být profesní certifikace.


Vaše CV posunou na vyšší úroveň a náborářům poskytnou jednoznačnou a spolehlivou informaci o vašich znalostech a dovednostech.

Dáte také najevo, že pečujete o své vzdělávání a seberozvoj. To vám v přijímacím řízení přinese plusové body. Pokud zvažujete, že byste se touto cestou vydali, připravili jsme pro vás sérii krátkých článků o aktuálně nejužitečnějších certifikací v oblasti informačních technologií.Na základě několika žebříčků (například globalknowledge.com, greycampus.com nebo prepway.com), které vybírají nejužitečnější certifikace dle průměrné mzdy jejich držitelů, lze identifikovat 3 tematické okruhy. Ty jsou z hlediska kariérního postupu a zvyšování svojí ceny na trhu práce nejperspektivnější.


Jedná se o kybernetickou bezpečnost, cloudová řešení a řízení projektů. Držitelé všech certifikací, které ve výše zmíněných žebříčcích figurují, si dle průzkumů vydělávají „six-figure“ roční plat, čili šestimístnou dolarovou sumu. Reálná čísla na českém trhu jsou samozřejmě nižší, nicméně světový trend je zřejmý a i tuzemští zaměstnavatelé uvádějí certifikace do profilu ideálního kandidáta na pracovní pozici stále častěji.Ať už je vaše konkrétní zaměření a odborná profilace jakákoliv, profesní certifikace může být

vhodnou cestou pro prohloubení svých znalostí a osvojení nových schopností a také investicí, která se může příznivě projevit „vyšší cenou“ na trhu práce.Teď si blíže představíme profesní certifikace v oblasti kybernetické bezpečnosti.


Cybersecurity, neboli kyberbezpečnost, je jedním z nejrychleji rostoucích odvětví v oblasti IT. Jedná se o poměrně mladý, či spíše dlouho podceňovaný obor, kterému běžní zaměstnavatelé ani státní instituce dříve nevěnovali příliš pozornosti. Situace se však v posledních letech výrazně proměnila. Diskuze o možném ovlivňování voleb, průmyslové či státní špionáži nebo ohrožení strategické infrastruktury vynášejí problematiku kybernetické bezpečnosti do popředí.
I obyčejní lidé se stále více setkávají se situacemi, kdy jim útočník „vyluxuje“ platební kartu při nákupech na internetu nebo jim hacker zašifruje firemní data a za jejich obnovení vyžaduje výkupné. Nejen z těchto důvodů jsou odborníci na cybersecurity na trhu práce stále žádanější. Aktuálně nabízí server jobs.cz asi 400 nabídek při hledání hesla „IT security“.

Podle webu globalknowledge.com je nejužitečnější certifikací v tomto oboru CISM – Certified Information Security Manager. Certifikace je spravovaná organizací ISACA, což je nezávislé mezinárodní profesní sdružení odborníků na bezpečnost IT technologií. Její držitelé dosahují na průměrný roční plat 118,500 USD, čili zhruba 230 tisíc CZK měsíčně. Kromě úspěšného splnění znalostní zkoušky je pro získání této certifikace vyžadovaná i prokázaná praxe v oboru.


Alternativou k CISM může být například CISSP – Certified Information System Security Professional, certifikace spravovaná profesní organizací (ISC)2 nebo CEH – Certified Ethical Hacker, pod hlavičkou rady EC-Council.


Tímto jsme si to nejdůležitější shrnuli a v dalším díle se zaměříme na profesní certifikace v oblasti cloud-computingu a projektového řízení.